Historia klubu

Nazwy: (1946) KS Zdrój -> (1947) Połczyński Klub Sportowy -> (1949) ZS Ogniwo Połczyn Zdrój -> (1950) Unia Połczyn Zdrój -> (1955) Sparta Połczyn Zdrój -> (1957) KS Pogoń Połczyn Zdrój

Klub Sportowy "Pogoń" Połczyn Zdrój założony został w 1946 r. W tym okresie klub przyjął nazwę KS ZWM "ZRYW" i uprawiano w nim wiele dyscyplin sportowych. Następnie na jesieni 1946 roku klub zmienia nazwę na KS "ZDRÓJ" i występuje w rozgrywkach o mistrzostwo C klasy. W 1949 r. przyjmuje nazwę ZS "OGNIWO".

Po utworzeniu województwa koszalińskiego (1950 r.) drużyna występuje w B Klasie jako Zrzeszenie Sportowe "UNIA". Pierwszy znaczący sukces sekcji piłki nożnej przypadł na sezon 1953 roku, kiedy to "UNIA" uzyskała awans do A Klasy, będącej najwyższą ligą w województwie. W sezonie 1955- drużyna występowała już jako "SPARTA". Nazwę "POGOŃ" datuje się na1957r. W latach pięćdziesiątych w klubie były uprawiane takie dyscypliny jak: piłka nożna, lekkoatletyka, łucznictwo, kolarstwo, tenis stołowy, szachy.

Po przejściu rozgrywek na system jesień- wiosna, drużynę Pogoni przeniesiono do A Klasy, czyli niższego szczebla rozgrywek wojewódzkich. Po wspaniałej rundzie wiosennej sezonu 1960/61 piłkarze "POGONI" zajęli II miejsce w tabeli i uzyskali awans do tzw. III ligi wojewódzkiej, będącej odpowiednikiem Ligi Okręgowej.

W połowie sześćdziesiątych lat nastąpił w klubie rozłam- część działaczy i zawodników utworzyła nowy klub o nazwie "ZORZA", który istniał około trzech lat. Obydwa kluby rywalizowały pomiędzy sobą nie tylko na boisku, poza nim również. Kiedy występowały przeciw sobie w A Klasie do dzisiaj w Połczynie wspomina się o podziale miasta, o awanturach piłkarzy i kibiców. Kiedy "ZORZA" upadła powrócił ład i porządek w mieście.

W kolejnych latach drużyna "POGONI" na przemian występowała w Klasie A iw Lidze Okręgowej.

W sezonie 77/78 Pogoń zajęła - XII miejsce i została zdegradowana do B klasy. Od tej pory połczyńskiej drużyny wiele lat nie było w najwyższej lidze wojewódzkiej. Degradacja z ligi wojewódzkiej świadczyła o słabości połczyńskiej drużyny, gdyż najlepsze drużyny województwa występowały w Lidze Okręgowej koszalińsko-słupskiej.

W latach dziewięćdziesiątych nastąpiło ożywienie w połczyńskim futbolu i osiągano lepsze rezultaty. Powrót do"okręgówki" nastąpił w sezonie 90/91, 92/93- IV miejsce. Coraz lepsza postawa zaowocowała w sezonie 95/96 zespół "POGONI" zajął II miejsce w tabeli i po rezygnacji świdwińskiej "Spójni", uzyskał bezpośredni awans do III ligi. Awans ten jest największym do tej pory sukcesem w historii klubu.

W tej klasie rozgrywek drużyna wypadła jednak bardzo kiepsko. Pomimo wzmocnień nie mogła sobie poradzić. W całych rozgrywkach "POGOŃ" zdobyła tylko pięć punktów, została zdegradowana do IV ligi wojewódzkiej.

Przed sezonem 1997/98 utworzono Klasę makroregionalną, będącą odpowiednikiem IV ligi międzywojewódzkiej i właśnie w tej klasie połczynianie grali przez trzy sezony. W sezonie 1999/2000 drużyna "POGONI" zajęła ostatnie miejsce w tabeli i została zdegradowana do"okręgówki".

W sezonie 2017/2018 połczyńska Pogoń wywalczyła po 20 latach awans do IV Ligi Zachodniopomorskiej. Przygoda z czwartoligowymi boiskami trwała zaledwie jeden sezon i w rundzie jesiennej seniorzy zagrają w Klasie Okręgowej - grupa 4.